Atgriezeniskās saites sniegšanas māksla

Atgriezeniskās saites sniegšanas māksla: izaugsmes un izcilības veicināšana
Profesionālās pilnveides joma kļūst arvien bagātāka ar dažādiem semināriem, kursiem, apmācībām, nereti novārtā atstājot lielisku izaugsmes instrumentu: atgriezenisko saiti. Taču pastāv problēma - ne katrs māk to sniegt pareizi un ne vienmēr tā tiek uztverta pareizi. Iztēlojieties to kā dinamisku komunikācijas apmaiņu, kur atziņas sastopas ar sapratni, kur vadlīnijas savijas ar mērķtiecību, un tas viss notiek, lai tiektos pēc izcilības.

Kas ir atgriezeniskā saite?
Atgriezeniskā saite ir izaugsmes veicinātājs. Tas ir dialogs nevis monologs,  divvirzienu iela, kur apmaiņu veicina gan devējs, gan saņēmējs. Atgriezeniskā saite ietver gan pozitīva vērtējuma sniegšanu, gan konstruktīvu kritiku, un katrai no tām ir būtiska nozīme talantu un prasmju pilnveidošanā. Atgriezeniskā saite ir māksla, kas prasa smalkumu un empātiju.
 

Kā sniegt efektīvu atgriezenisko saiti?

  • Esi specifisks: pārliecinies, ka tevis sniegtajai atgriezeniskajai saitei ir virziens un mērķis.  Precīzi norādi stiprās puses, un jomas, kurās jāveic uzlabojumi. Piemēram, tā vietā, lai pateiktu: “Tu izdarīji lielisku darbu,”precizē, kas tieši bija labi paveikts – “Tava uzmanība detaļām projekta atskaitē bija augstā līmenī.”
  • Sniedz atgriezenisko saiti savlaicīgi: negaidi 6 mēnešus vai vairāk, lai sniegtu atgriezenisko saiti, dari to uzreiz, padari to par daļu no ikdienas. Neatkarīgi no tā, vai tā ir uzslava vai kritika, savlaicīga atgriezeniskā saite nodrošina tās atbilstību un palielina tās pozitīvo ietekmi darbinieka izaugsmes veicināšanā.
  • Koncentrējies uz paveikto: konstruktīvai atgriezeniskajai saitei būtu jāpievēršas darbībām nevis personībai. Izcel novēroto uzvedību un tās sekas, neņemot vērā personīgos uzskatus vai pieņēmumus.
  • Veicini  dialogu: veicini atvērtu darba vidi, kurā atgriezeniskās saites saņēmēji jūtas ērti. Dialogs veicina izpratni un veicina izaugsmi.
  • Līdzsvaro kritiku ar uzslavu: līdzsvarota atgriezeniskās saites pieeja atzīst sasniegumus, vienlaikus nosakot attīstības jomas. Svini panākumus un piedāvā atbalstu jomās, kurās nepieciešami uzlabojumi.
     

Atgriezeniskās saites nozīme
Atgriezeniskajai saitei nevajadzētu būt tikai ķeksītim darāmo darbu sarakstā, tas ir instruments kā kultivēt uz attīstību un izaugsmi vērstu uzņēmuma kultūru. Lūk, kāpēc tā ir neaizstājama!

  • Veicina izaugsmes domāšanu: konstruktīva atgriezeniskā saite veicina izaugsmes domāšanu, radot pārliecību, ka talantus un spējas var attīstīt, ieguldot darbu un laiku.
  • Uzlabo veiktspēju: mērķtiecīga atgriezeniskā saite sniedz darbiniekiem skaidru darbības plānu attīstības un veiktspējas veicināšanai. Neatkarīgi no tā, vai tā ir tehnisko iemaņu vai “soft skills” pilnveidošana, atgriezeniskā saite paver ceļu nepārtrauktam pilnveidošanās ceļam.
  • Stiprina attiecības: atgriezeniskās saites kultūra veicina uzticību un caurredzamību kā komandās, tā uzņēmumā kopumā. Kad darbinieki jūtas sadzirdēti un novērtēti, uzplaukst attiecības, kas virza sadarbību un inovācijas.
  • Spēcina darbinieku: atgriezeniskā saite veicina darbiniekus uzņemties atbildību par savu attīstības ceļu. Stipro pušu noteikšana un uzlabojumo jomu identificēšana, kā arī atbalsta instrumentu sniegšana attīstības ceļu uzsākot, sniedz darbiniekam iespēju izprast un "ņemt grožus savās rokās".  
     

Atgriezeniskā saite nav tikai formalitāte – tas ir profesionālās izaugsmes stūrakmens. Apgūstot atgriezeniskās saites mākslu gan indivīdi, gan organizācijas var veicināt izaugsmi, virzīt izcilību un kultivēt nepārtrauktas attīstības kultūru. Ik katram ir iespējams attīstīt šo prasmi, bruņojoties ar empātiju, prasmi klausīties un sadzirdēt, spēju “izslēgt” savu subjektivitāti un balstīties konstruktīvā vērtējumā. Ņem vērā, ka atgriezeniskās saites sniegšana un saņemšana var būt jauns sākums vareniem sasniegumiem!

« Visi jaunumi